Home  

   On Eternal Patrol - Lost Submariners Pre-World War II

Men for whom we do not yet have photos

This page is updated continuously. Names are removed as photos are received.


Presentation

WWII

WWII Boats

Pre-WWII

Pre-WWII Boats

Post-WWII

Post-WWII Boats

Additional Losses

Sources

Links

Privacy

Contact Us 

 

   

Listed by Name
Name Rank/Rating Submarine/Ship
Martin Anderson S1 C-4 (SS-15)
Ignacio Arbozo Ck S-37 (SS-142)
John Robert Belt SN F-1 (SS-20)
John Campbell EM1 D-2 (SS-18)
William Lester Cartwright SN F-1 (SS-20)
Joshua Casey F1 SQUALUS (SS-192)
Elmer Lyfford Cash RMC S-4 (SS-109)
Neal Scaife Cash S2 O-1 (SS62)
Ralph Edward Cassidy GM2 S-51 (SS-162)
Leroy Eugene Chandler S1 BONITA (SS-165)
Guy Hamilton Clark, Jr. MM2 E-2 (SS-25)
Ollie James Cooke S1 S-49 (SS-160)
Russell Archibald Crabb TM1 S-4 (SS-109)
John Francis Cullen TM1 R-23 (SS-100)
Jesse Mellon Currie EMC A-7 (SS-8)
Marvin W. Daglow F3 R-15 (SS-92)
Elvin Leon Deal MM2 SQUALUS (SS-192)
Virgil Lee Dean MM1 S-37 (SS-142)
William Dempsey MM2 S-4 (SS-109)
John E. Dreffein S2 R-6 (SS-83)
James E. Egan MMC S-2 (SS-106)
Harry Dick Elser COX S-51 (SS-162)
Claire D. Fellds EM2 S-49 (SS-160)
Rudy Firm MoMM1 S-51 (SS-162)
William J. Flaherty F1 FULTON (AS-1)
Henry Arthur Gaddis S2 RAINBOW (AS-7)
Zanville Gartner EM3 S-37 (SS-142)
Harvey William Giles MM1 H-1 (SS-28)
James Goonan GMC F-1 (SS-20)
Edward Manuel Guerrero TM2 S-24 (SS-129)
Edward Emerson Hall MM1 F-1 (SS-20)
Ira Dell Hixon MM2 A-7 (SS-8)
Arthur Frederick Hodges MM1 S-4 (SS-109)
John H. Hoffman F2 S-31 (SS-136)
Theodore Holst, Jr. CBM S-49 (SS-160)
Otho Hopewell GM2 A-7 (SS-8)
Lewis Mike Hurst MM2 D-2 (SS-18)
Arthur Martin Jacobs F2 A-7 (SS-8)
Franklin Pierce James MoMMC S-51 (SS-162)
Doyle Kervin EM2 G-2 (SS-27)
Joseph Kosman SN H-1 (SS-28)
Joseph John Kuczmarski BM2 S-15 (SS-120)
Joseph Anthony Kunz MM1 A-7 (SS-8)
Herman William Ley EM2 A-3 (Grampus) (SS-4)
Brady Domone Lindsay EN2 S-51 (SS-162)
Charles Leonard Lockwood CEM O-14 (SS-75)
William Franklin Logan MM1 SALMON (SS-182)
George Henry Martin Officer's Cook 2 S-51 (SS-162)
Theodore Gilyard May Chief Machinist A-3 (Grampus) (SS-4)
John Joseph McCarthy S1 S-51 (SS-162)
Wesley McCartney GM C-5 (SS-16)
Ralph Edward McCormack GM2 S-49 (SS-160)
Duncan Archie McRae EM1 F-1 (SS-20)
Grover Edwin Metz MM2 F-1 (SS-20)
Clifford L. Miller S2 S-14 (SS-119)
Oscar Joseph Milot F3 S-51 (SS-162)
Frank Lester Mims S1 S-51 (SS-162)
Joseph Layton Morrison Cox S-10 (SS-115)
George Pelnar S2 S-4 (SS-109)
Rudolph James Rose EM3 S-4 (SS-109)
Joseph Schaefer EMC A-2 (SS-3)
James Marland Schofield RM1 S-51 (SS-162)
Gustave August Schroeder GM1 F-1 (SS-20)
John P. Schultz Civilian yard workman E-2 (SS-25)
Bascom Slemp Scyphers EM1 SQUALUS (SS-192)
Roy Bernard Seaber EM2 E-2 (SS-25)
Alfred Eugene Seaton EN S-4 (SS-109)
Frank Archibald Shea EM1 S-51 (SS-162)
Augustus Alexander Smith TM2 S-51 (SS-162)
Eddie Paul Smith S2 S-17 (SS-122)
Fred C. Smith MS1 O-5 (SS-66)
Frank Amzi Spalsbury EM2 R-6 (SS-83)
Charles Henry Stewart GM2 S-34 (SS-139)
Carl Bernice Strange S1 S-4 (SS-109)
Jack John Strong MM1 SQUALUS (SS-192)
Joseph Garrett Supple RM2 O-9 (SS-70)
Mariano Tedar MA2 S-4 (SS-109)
George Leonial Terrill BM1
Alfred Charles Thiemann EMC O-12 (SS-73)
Raymond B. Thomas MoMM2 S-40 (SS-145)
Carl Harold Thompson EN2 S-4 (SS-109)
Steven Hartley Triffitt TM3 S-51 (SS-162)
Sidney Don Uhlik GM3 G-2 (SS-27)
Charles Fridley Vincent EM2 F-1 (SS-20)
Thomas Alfred Walsh MM1 F-1 (SS-20)
Marion Lawrence Ward RM3 SQUALUS (SS-192)
Charles Clifford White S2 HOLLAND (AS-3)
Robert Holland Wills TM1 S-51 (SS-162)
Floyd Manford Wilson EM2 S-11 (SS-116)
Clyde William Wyatt MM1 F-1 (SS-20)

Listed By Submarine/Ship
Submarine/Ship Full Name Rank/Rating
A-2 (SS-3) Joseph Schaefer EMC
A-3 (Grampus) (SS-4) Herman William Ley EM2
A-3 (Grampus) (SS-4) Theodore Gilyard May Chief Machinist
A-7 (SS-8) Jesse Mellon Currie EMC
A-7 (SS-8) Ira Dell Hixon MM2
A-7 (SS-8) Otho Hopewell GM2
A-7 (SS-8) Arthur Martin Jacobs F2
A-7 (SS-8) Joseph Anthony Kunz MM1
BONITA (SS-165) Leroy Eugene Chandler S1
C-4 (SS-15) Martin Anderson S1
C-5 (SS-16) Wesley McCartney GM
D-2 (SS-18) John Campbell EM1
D-2 (SS-18) Lewis Mike Hurst MM2
E-2 (SS-25) Guy Hamilton Clark, Jr. MM2
E-2 (SS-25) John P. Schultz Civilian yard workman
E-2 (SS-25) Roy Bernard Seaber EM2
F-1 (SS-20) John Robert Belt SN
F-1 (SS-20) William Lester Cartwright SN
F-1 (SS-20) James Goonan GMC
F-1 (SS-20) Edward Emerson Hall MM1
F-1 (SS-20) Duncan Archie McRae EM1
F-1 (SS-20) Grover Edwin Metz MM2
F-1 (SS-20) Gustave August Schroeder GM1
F-1 (SS-20) Charles Fridley Vincent EM2
F-1 (SS-20) Thomas Alfred Walsh MM1
F-1 (SS-20) Clyde William Wyatt MM1
FULTON (AS-1) William J. Flaherty F1
G-2 (SS-27) Doyle Kervin EM2
G-2 (SS-27) Sidney Don Uhlik GM3
H-1 (SS-28) Harvey William Giles MM1
H-1 (SS-28) Joseph Kosman SN
HOLLAND (AS-3) Charles Clifford White S2
O-1 (SS62) Neal Scaife Cash S2
O-5 (SS-66) Fred C. Smith MS1
O-9 (SS-70) Joseph Garrett Supple RM
O-12 (SS-73) Alfred Charles Thiemann EMC
O-14 (SS-75) Charles Leonard Lockwood CEM
R-6 (SS-83) John E. Dreffein S2
R-6 (SS-83) Frank Amzi Spalsbury EM2
R-15 (SS-92) Marvin W. Daglow F3
R-23 (SS-100) John Francis Cullen TM1
RAINBOW (AS-7) Henry Arthur Gaddis S2
S-2 (SS-106) James E. Egan MMC
S-4 (SS-109) Elmer Lyfford Cash RMC
S-4 (SS-109) Russell Archibald Crabb TM1
S-4 (SS-109) William Dempsey MM?
S-4 (SS-109) Arthur Frederick Hodges MM
S-4 (SS-109) George Pelnar SN
S-4 (SS-109) Rudolph James Rose EM
S-4 (SS-109) Alfred Eugene Seaton EN
S-4 (SS-109) Carl Bernice Strange SN
S-4 (SS-109) Mariano Tedar MA2
S-4 (SS-109) Carl Harold Thompson EN
S-10 (SS-115) J. L. Morrison Cox
S-11 (SS-116) Floyd Manford Wilson EM2
S-14 (SS-119) Clifford L. Miller S2
S-15 (SS-120) Joseph John Kuczmarski BM2
S-17 (SS-122) Eddie Paul Smith S2
S-24 (SS-129) Edward Manuel Guerrero TM2
S-31 (SS-136) John H. Hoffman F2
S-34 (SS-139) Charles Henry Stewart GM2
S-37 (SS-142) Ignacio Arbozo Ck
S-37 (SS-142) Vergil Dean MM
S-37 (SS-142) Zanville Gartner EM
S-40 (SS-145) Raymond B. Thomas MoMM2
S-49 (SS-160) Ollie James Cooke S1
S-49 (SS-160) Claire D. Fellds EM2
S-49 (SS-160) Theodore Holst, Jr. CBM
S-49 (SS-160) Ralph Edward McCormack GM2
S-51 (SS-162) Ralph Edward Cassidy GM2
S-51 (SS-162) Harry Dick Elser COX
S-51 (SS-162) Rudy Firm MoMM1
S-51 (SS-162) Franklin Pierce James MoMMC
S-51 (SS-162) Brady Domone Lindsay EN2
S-51 (SS-162) George Henry Martin Officer's Cook 2
S-51 (SS-162) John Joseph McCarthy S1
S-51 (SS-162) Oscar Joseph Milot F3
S-51 (SS-162) Frank Lester Mims S1
S-51 (SS-162) James Marland Schofield RM1
S-51 (SS-162) Frank Archibald Shea EM1
S-51 (SS-162) Augustus Alexander Smith TM2
S-51 (SS-162) Steven Hartley Triffitt TM3
S-51 (SS-162) Robert Holland Wills TM1
SALMON (SS-182) William Franklin Logan MM1
SQUALUS (SS-192) Joshua Casey FN
SQUALUS (SS-192) Elvin Leon Deal MM2
SQUALUS (SS-192) Bascom Slemp Scyphers EM1
SQUALUS (SS-192) Jack John Strong MM1
SQUALUS (SS-192) Marion Lawrence Ward RM3
Unkown George Leonial Terrill BM1

All of the men lost in the following lost submarine have photos on their personal memorial pages:

F-4 (SS-23) (ex-Skate) (21 men lost)

 

WWII Men - Photos Needed

Post-WWII Men - Photos Needed

 

 

 

Site News

Home   Presentation   WWII   Pre-WWII   Post-WWII     

Additional Losses  Sources   Related Links   Privacy   Contact Us

How to Submit Photos and Information

Our Researchers

Lost Submarines by Month

Discrepancies in Numbers of Lost Submariners